آوخ

چشمه ای از فرهنگ،تاریخ وادبیات ما


اختلافات مرزی ایران وعراق به (مناسبت سالروز آغاز جنگ هشت ساله)

روابط ایران وعراق (اختلافات مرزی)

موضوع اختلافات مرزی آسیا وآفریقا  یکی از میراث های شوم استعماراست مسئله ای که حتی درآن افراد یک قوم کیش را نیز در برابر هم قرار می داد و بر خورد هایی سخت وخونینی را بین آنها موجب گردید ه است.

اختلافات ارضی دو کشور همسایه ایران وعراق به گذشته های دور بر می گردد که ریشه هایی بس عمیق دارد که اروند رود یاشط العرب ونام خلیج فارس را در بر می گیرد .


روابط بین ایران وعراق تا سال 1980 دارای کش مکش هایی بود ه است بطوریکه در سال 1967 باروی کار آمدن عبد الرحمن عارف روابط ایران وعراق کمی بهتر شد اما یک سال بعد بار وی کار آمدن رژیم چپ گرای بعثی روابط از قبل هم تیره تر شد .

اما در این میان هر دو قطب جهان یعنی : اتحاد جماهیر شوروی و ایالت متحده ی آمریکا نیز سود می بردند و دلیل آن از این قرار بود:

از آنجا که ایران وعراق جزو کشور های مهم خاورمیانه بودند برای این دوکشور از اهمیت بیشتری بر خوردار بودند و این باعث شد که ایران (حکومت پهلوی )به آمریکا خود را نزدیکتر سازد و از طرفی دیگر عراق خود را اتحاد جماهیر شوروی نزدیکتر سازد . واین باعث شد که از هر دو قطب جهان در خاور میانه نماینده ای باشدوبالطبع بین این دو قطب جهان برای چپاول گری منابع خلیج فارس اختلافاتی بر قرار شود .

اما این اختلافات حتی در قدیم نیز بود ه که هر کدام به عقد قرار دادی تمام میشود که ما هم در آین جا تاریخچه ای مختصر از به وجود آمدن این قرار دادها مورد بررسی قرار می دهیم :

دلایل اختلافات مرزی ایران و عراق بیشتر به منظور کشتیرانی مرز آبی و مرز خشکی نا مشخص ایران و عراق که دو شهر بصره وخرمشهر که یک شهرند و لی در هر کدام در یک کشورقرار دارند.*

قرار دادها:

1.   قرار داد 1639 دولت صفوی وعثمانی که مرز را به صورت نا مشخصی تعیین کرده بود

2.   معاهده ی 1746بین نادرشاه و دولت عثمانی که همان ابهامات معاهده ی قبلی را داشت

3. پیمان صلح (ارزروم )که متعاقب جنگ های دوساله (1821-1823) که با امضا تفاهم قراداد 1746 را تایید می کرد پس نقطه ی عطفی از پایان اختلافات نبود .

4. قرار داد دوم (ارزروم ) که در سال 1847 با میانجیگری بریتانیا بین دولت ایران و عثمانی منعقد و مقرر گردید که کمیسیونی مرکب برای خط کشی مرز ایران دست به کار شدند .

5. پروتکل 21 دسامبر 1911 میلادی تهران و پروتکل 1913 میلادی "قسطنطنیه" که به موجب دستور کمیسیون پروکتل هیاتی به منظور تجدید مرز های ایران متشکل از نمایندگان ایرانی ،عراقی،انگلیسی وروسی مرز ایران وعراق را مشخص کردند .

6. قراداد 4 ژوییه ی 1937 ایران وعراق که در آن زمان عراق ادعا می کرد که مالکیت تمام شط العرب را دارد و در قرارداد 1746 دولت عثمانی مالکیت تمام وکامل را داشته ودیگر قرار دادها را فاقد اعتبار دانست اما طی جنجال های عراق مجبور شد از مالکیت کلی شط العرب صرفنظر کند.

7. اما مهمترین قرارداد که بسیاری از مورخان علت بروز جنگ ایران و عراق می دانند قرار داد 1975 الجزیره است که طی آن شهر خرمشهر برای ایران است و محمره  رسمیت ندارد و از طرفی بصره برای عراق است و اروند ان رسمی نیست و اروند رود بین ایران و عراق تقسیم شده است دلیل عقد قرار داد حمله  ی عراق به ایران بود که طی آن ایران هم برای پاسخ به عراق یورش می برداما با وساطت الجزایر این مسئله خاتمه می یابد . اما مواد این قرار داد :

    (1) طرفین مرز های خود را بر اساس قرار داد پروتکل 1913 مشخص     کردند و قبول کردند که بر تحدید سال 1914 تنظیم کنند .

    (2) مرز آبی خود را بر اساس خط تالوگ تنظیم نمایند.

    (3) با این کار دو کشور امنیّت و اعتماد یکدیگر را در امتداد مرزهای   یکدیگر حفظ خواهند کرد .

   (4) دو طرف توافق کردند  که مقرارات فوق عواملی تجزیه نا پذیر جهت یک راه حل کلی بوده و نتیجتا"بدیهی است نقض هریک از مفاد فوق مغایر روحیه توافق الجزیره می باشد .

و این توافق بعد از چند گردهمایی در تهران ،بغداد و الجزیره ؛ در تاریخ 23 خرداد 1354 در الجزیره  به تصویب رسید.این قرار داد درتاریخ 20 سپتامبر 1981 توسط عراق سوزانده شد و به طور رسمی عراق به ایران اعلان جنگ داد و در تاریخ 22 سپتامبر1981 مقایر با 31 شهریور 1359 عراق به مرز های ایران هجوم آورد.

نقش عراق در شروع جنگ             پارسا دوست

جنگ ایران وعراق                      اسکندر دلدم

مطالب مشخص شده با * توسط اینجانب اضافه شده و از منبع واحدی نقل شده بلکه یادداشتی است که امن با مطالعات در کتاب های مختلف به آن رسدم.

دوشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۹  توسط avakh  |

 

 آوخ : درد روحی و فغانی که از ته دل بلند می شود.
این بلاگ دل نوشت های من و فضیلت گذشتگان را شامل می شود. و برای آن افرادی است که جهت کسب دانش به دهکده ی جهانی روی می آورند.
البته امید وارم که درد و دل های من اذیت تان نکند.
در راه جان سپاری جان‌ها تو را شکاری
آوخ کز این شکاران تا جان کیست لایق


h.behbahni@gmail.com

 

 

از سبزه میدان تا بهارستان
عشقی که خارج می زند
لولی وش مغموم
آریستوکراتی بدنام،اصلاح طلبی ناکام
میراث مصدق
تاریخچه ی خلیج فارس
مسائل و مصائب نوروز
روشنفکری عرب ( به بهانه ی تحولات اخیر جهان عرب)
از ماست که بر ماست
آوخ آوخ آوخ×

 

آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹

 

 

زبان فارسی
بیداد نوا
آریابوم
دکتر علی شریعتی
نمایشگاه مجازی کتاب
کتابخانه اینترنتی
دوست
خبر چین
کیستی ما
یادداشت های نارنجی
دلتنگ غم
برق و الکترونیک
انجمن سینمای آفاق
دبیرستانی ها
فرید

 

 

RSS 2.0

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

 

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

دانلود

دانلود